ЗДОРОВ’Я – ВАЖЛИВЕ ПИТАННЯ

Важко відповісти на питання, що може бути важливіше за здоров’я для кожної людини? Скоріше всього – це все ж здоров’я близьких та рідних людей.

Як би ми не хотіли запобігти цьому, але з віком організм зазнає значних змін: хвороби протікають мляво та повільно, змінюється фізичний та психологічний стан, швидко приходить втома та з’являється низка вікових хвороб чи загострюються ті, що були хронічними з молодих років.

Ще трагічніше, коли молоде покоління має не менш важкі захворювання!

Проблема здоров’я стала на сьогодні однією з найбільш актуальних для опікунів та їх неповнолітніх дітей, що є в проекті БФ «Зростай в родині». Нажаль, одні з найчастіше озвучених проблем серед бабусь та дідусів – це ліки, лікування, реабілітації та операції. Honey City також стверджує, що здоров’я є найважливішою темою в нашому житті. При чому, важливим є не тільки фізичне здоров’я, а і стан нервової системи, що переростає в психологічні проблеми, депресії тощо.

Нажаль, приблизно 30 % опікунів проекту мають серцево-судинні захворювання, близько 25 % мають значні проблеми з опорно-руховою системою, близько 12 % хворіють на цукровий діабет. Понад 11 % дідусів та бабусь перенесли важкі операції (на серці, нирках, ампутація ніг, видалення жовчного міхура тощо). Є і такі, хто бореться на сьогодні з онкологічними захворювання (приблизно 5-7%).

Що стосується статистики щодо дітей, вона також не є втішною: близько 1% мають невиліковні захворювання, які потребують постійного вживання ліків (і це не мала цифра, беручи до уваги, що близько півтори тисячі діток на сьогодні в проекті Фонду); понад 2% мають діагноз ДЦП, 6% страждають від хвороб, що пов’язані з психічним станом. Так само, в проекті є діти, що подолали онкологічні захворювання, перенесли операції на внутрішніх чи зовнішніх органах.

Вище зазначені показники не є стовідсотково об’єктивними, адже досвід показав, що чимало опікунів та їх дітей не мають змоги зробити обстеження.

ЧИМАЛО ОПІКУНІВ ТА ЇХ ДІТЕЙ НЕ МАЮТЬ ЗМОГИ ЗРОБИТИ ОБСТЕЖЕННЯ

Серед причин варто виділити такі:

  • ігнорування симптомів ( «з часом пройде»);
  • відсутність знань та розуміння про необхідність обстеження (відставання дитини від однолітків по різним показникам; самовільне приписання ліків від загальновідомих хвороб; неконтрольований прийом обезболюючого та ін..)
  • залежність від суспільної думки (боязнь діагнозом нашкодити собі чи дитині в школі та майбутньому в цілому);
  • фізична неспроможність дібратися до медичного закладу (чимало опікунів погано пересуваються та рідко виходять за межі будинку чи району);
  • велика відстань до медичного закладу та відсутність транспорту (в зв’язку з медичною реформою, для жителів сіл отримати кваліфіковану допомогу стало можливо тільки в опорних закладах району чи обласних лікарнях) ;
  • фінансова неспроможність оплатити за дорогу чи медичні маніпуляції (для транспортування опікуна з дитиною потрібно оплачувати таксі чи послуги водія; певні обстеження є дорого вартісними і не мають соціальних знижок);
  • фінансова неспроможність оплатити лікування при виявленні хвороб змушує ігнорувати самі обстеження (отримавши одноразово список медикаментів, які родина не може сплатити, повторно вже немає сенсу звертатися);
  • відсутність фізичних та емоційних сил боротися з захворюванням;
  • надмірна довіра народній медицині та своєму досвіду з власними дітьми тощо .

КОЖНА НАША РОДИНА – ЦЕ ПЕРЕЖИТИЙ БІЛЬ

Кожна наша родина – це пережитий біль, це історія випробувань, розчарувань. Багатьом опікунам та дітям минуле і сьогодні не дає можливості жити повноцінним життям. І дорослим, так само як і дітям потрібна підтримка та супровід під час походів до поліклінік, поїздок до лікарень. «Я не знаю, куди іти і до якого лікаря!», «Я не розумію, що мені говорить медичний персонал. Ідіть зі мною, послухайте і поясніть!», «Я не можу нічого добитися!», «Я не відстою чергу!», — це лише декілька фраз, які підтверджують необхідність бути поруч, що на сьогодні ми і намагаємося робити самі та залучити небайдужих людей.

Рання діагностика будь-якого захворювання є передумовою для повного видужування. Ми як Фонд, мріємо про соціальну свідомість кожного, хто дотичний до родин, де опікуни поважного віку дбають наскільки є сил про неповнолітніх дітей. Саме вони можуть як просигналізувати самій бабусі чи дідусю про необхідність подбати про своє здоров’я чи здоров’я дитини, так і повідомити лікарів, представників фондів чи організацій для ефективного і своєчасного втручання. Кожному під силу сказати добре слово, супроводити до лікарні, записати на прийом. Однозначно, що фінансова підтримка важлива на сьогодні для лікування багатьох людей, що зараз є в проекті, однак і не вкладаючи коштів, можна зробити не менш важливі речі для дітей та людей, що сьогодні просто змушені бути здоровими задля щасливого майбутнього своїх хлопчиків та дівчаток.

ЯК САМЕ МОЖНА ДОПОМОГТИ?

  1. Помітивши в медичному закладі розгублену людину похилого віку з дитиною, варто направити чи супроводити в потрібному напрямку, зайняти при необхідності чергу, пояснити прописаний рецепт чи діагноз тощо;
  2. Щоб уникнути черг в поліклініках, навчіть знайомих бабусю чи дідуся, або ж саму дитину записуватися на прийом до лікаря в електронному додатку; якщо такий варіант не можливий — записуйте самі;
  3. Не нав’язливо консультуйте щодо здорового харчування та при виявленні проблем зі здоров’ям переконайте звернутися до лікарів та відповідних спеціалістів;
  4. Супроводьте знайомого опікуна та дитину до поліклініки, або дитину, якщо опікун не може за певних причин;
  5. Якщо є можливість, допоможіть транспортувати родину за допомогою власного автомобіля чи супроводжуйте в громадському транспорті, якщо дозволяє стан та відстань.
  6. Сходіть в аптеку за ліками за проханням бабусі чи дідуся при наявності рецепту чи настанов лікаря.
  7. Якщо на лікування в родини немає коштів – підключіть волонтерів, місцеву владу, організації та фонди, щоб зібрати необхідну суму.

Нажаль, життя непередбачуване для всіх без винятку, тому і опікуни залишають цей світ, як би нам не хотілося їх якнайдовше утримати серед нас. Тільки минулого року 6 бабусь пішли з життя. Але заради повноцінного дитинства кожного малюка з люблячими рідними людьми, варто зробити все необхідне, щоб спільними зусиллями зберегти найцінніше – життя та здоров’я!

Поділитися цим дописом

ЗМІНИ ЖИТТЯ СЬОГОДНІ

Твій вибір зараз може вплинути на твоє життя та життя людини, яка опинилась у складних обставинах.
Змінивши одне життя — ми змінюємо світ!

стати волонтером
підтримати фонд