ПРОФЕСІЙНА ОРІЄНТАЦІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ
У світі є безліч професій, і щодня ця цифра змінюється: з’являються нові і зникають уже не актуальні види діяльності. Тільки в Україні за даними Національного класифікатора професій налічується більше 9000 професій та видів діяльності.
Несподівана цифра? Когось цей перелік радує своєю різноманітністю, а когось, навпаки – лякає! Лячно старшокласникам, майбутнім випускникам та їх батькам, яким потрібно обрати вірний напрямок професійного розвитку та кар’єри. Leadership Situations наголошує, що для успіху важливо правильно вибрати професію. Адже так важливо серед 9000 обрати саме ту професію, яка «твоя», яка буде приносити задоволення, стабільний дохід й буде актуальною й затребуваною через 4-5 років.
Питання професійної орієнтації набуває особливої актуальності для випускників закладів загальної середньої освіти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
«Дуже хочу щоб мій підопічний вдало обрав майбутню професію. Мені важливо жити і знати, що в майбутньому, коли залишиться без піклування, моя дитина матиме за що купити хліб й до хліба, буде з задоволенням працювати, успішно будувати кар’єру і своє життя!» — говорить опікун Надія.
Крім того, варто зазначити, що питання профорієнтації сьогодні дуже тісно пов’язане з проходженням зовнішнього незалежного оцінювання, тому питання професійного вибору бажано актуалізувати ще у 8-9, або ж 10 класі.
У 2022 році для вступу прийматимуться сертифікати зовнішнього оцінювання 2019, 2020, 2021 та 2022 років. Абсолютна більшість вступників подаватиме заяви про вступ в електронній формі. Реєстрація електронних кабінетів вступників для вступу на перший курс розпочнеться 01 липня.
Прийом документів від вступників розпочнеться 14 липня і закінчиться 16 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів, творчих конкурсів, і 22 липня – для осіб, які вступають за результатами ЗНО, а також вступних іспитів та творчих конкурсів. Формування рейтингових списків вступників, які вступатимуть на основі результатів ЗНО, творчих конкурсів та вступних іспитів, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих здобувати вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету відбудеться не пізніше 27 липня.

ПРОФЕСІЙНА ОРІЄНТАЦІЯ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ
Вступники, які отримали рекомендації для зарахування, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного або регіонального замовлення до 04 серпня. Зарахування вступників за кошти державного або місцевого бюджету буде проведене 05 серпня. Зарахування вступників, які навчатимуться за контрактною формою відбудеться не пізніше ніж 30 вересня.
Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа беруть участь у конкурсному відборі в межах квоти-1 ( квота-1 — визначена частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій), яка може бути використана для прийому вступників на основі повної загальної середньої освіти, що мають право на вступ на основі вступних іспитів, та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа) на місця державного або регіонального замовлення (крім випадку, якщо в заяві зазначено: «Претендую на участь у конкурсі виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб, повідомлений про неможливість переведення в межах вступної кампанії на місця державного або регіонального замовлення»). Крім того, відповідно до пункту 3 розділу ХІІ Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2022 році діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа мають право на переведення на вакантні місця держаного (регіонального) замовлення осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб на основі повної загальної середньої освіти.
Тому не варто зволікати, а потрібно діяти уже сьогодні!
Алгоритм дій для майбутніх випускників та їх опікунів щодо визначення майбутньої професії:
- Обговоріть у близькими людьми, яка професія, з їхньої точки зору, вам підійде найбільше.
- Отримайте необхідну інформацію зі ЗМІ та спеціальних джерел (довідників професій, сайтів з профорієнтації та ін.) про сучасні та затребувані професії.
- Прислухайтеся до власних побажань, придивіться до своїх захоплень, занять, що викликають ваш інтерес і приносять задоволення.
- Проаналізуйте отриманий матеріал, розгляньте його з трьох сторін, відповідаючи на запитання: «Що я хочу робити? Що я вмію робити? Наскільки така діяльність затребувана?»
- Співставте відповіді з бажаним стилем життя, зі своїми цінностями.
- Якщо у вас є можливість, зверніться по консультацію до фахівця з профорієнтації. Разом з психологом ви швидше і легше зможете визначитися з вибором.
До кожного можна звернутися за профорієнтаційною консультацією?
- до шкільного психолога;
- до фахівців центрів зайнятості;
- самостійно пройти тестування на безкоштовній Інтернет-платформі державної служби зайнятості «Профорієнтація та розвиток кар’єри» (http://profi.dcz.gov.ua/ ) та її мобільній версії (dcz.gov.ua). Платформа забезпечує особам, в першу чергу молоді, у дистанційному форматі без відвідування центру зайнятості, можливість проходження психологічного тестування та отримання його результатів, і таким чином зробити власну профорієнтацію.