КОРОНАВІРУС ВАЖЛИВО
Кожного дня з новин ми дізнаємося про нові цифри, які говорять про швидкість поширення COVID-19 в наших регіонах. За останніми показниками декілька областей найближчим часом можуть потрапити до «червоної зони». Критеріям «червоної зони» наразі відповідають Харківська, Запорізька, та Херсонська області. Також, на думку експертів, у зоні ризику Житомирська, Сумська, Хмельницька та Чернівецька області. В інших регіонах захворюваність також стрімко збільшується.
Не можемо обійти стороною цієї теми і ми, адже Фонд «Зростай в родині» дбає про родини, де опікуни в поважному віці та є найбільш вразливими до коронавірусної інфекції. Особливо ризикують ті літні люди, хто страждає від хронічних хвороб.
Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищений рівень смертності від захворювання притаманний віковій категорії вище 50 років. При цьому летальність у людей віком старше 80 років сягає 15%.
Перша смерть від коронавірусу в Україні також була зафіксована у 71-річної жінки.
Чому ж так відбувається? Причина в тому, що літні люди мають певні зміни в імунній системі та низку хронічних захворювань.
З віком імунна система слабшає, що робить організм вразливішим до інфекцій різних типів. Кількість лейкоцитів, які виявляють і допомагають усунути інфекції, зменшується. Клітини стають менш активними у виявленні нових патогенів. Вірус COVID-19 також може пошкодити імунні клітини, які мають боротися з вірусом. Крім того, легені вже не настільки пружні та еластичні як в молодому віці, що може зашкодити повноцінному функціонуванню дихальних шляхів.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ
Крім того, нашим бабусям та дідусям не можливо ізолюватися від людей, що є потенційними носіями хвороби, як це можуть зробити інші пенсіонери. В кожній такій родині є дітки, що мусять бути соціально активними для свого розвитку та відповідно відвідують різні заклади, спілкуються з однолітками. Тому всі члени родини повинні чітко дотримуватися правил, що допоможуть зберегти здоров’я та життя:
- Тримайтеся на безпечній відстані від інших людей (принаймні 1,5 м.), навіть якщо вони не видаються хворими.
- Навчіть дітей не наближатися до друзів чи однокласників, якщо ті хворіють. Проговоріть алгоритми дій, та навіть програйте діалоги, щоб не зруйнувати відносини між дітьми.
- Надягайте маску, перебуваючи між людьми, особливо коли ви в приміщенні або не можете фізично дистанціюватися. Пам’ятайте, що одну і ту маску не можна одягати багато разів чи перебувати в ній більше 3 годин! Прикривайте не тільки рот, а і ніс. Не торкайтеся обличчя при знятті чи надяганні іншої маски.
- Надавайте перевагу відкритим місцям і добре провітрюваним приміщенням. Якщо перебуваєте в приміщенні, відкрийте вікно.
- Часто мийте руки милом і водою або використовуйте спиртовмісний антисептик для рук. Прийшовши додому, верхній одяг залишайте в прихожій і обов’язково вмийтеся та вимийте руки.
- Не вітайтесь з людьми за руку!
- Якщо погано почуваєтесь, залишайтеся вдома.
- Створіть план дій у надзвичайних ситуаціях:
✅ Запишіть телефон сімейного лікаря на видному місці та покажіть його дітям. Сформуйте базу інших важливих контактних телефонів.
✅ Перевірте наявність необхідних лікарських засобів для дітей та дорослих, їхні терміни придатності та чи можуть найближчі аптеки при потребі доставити вам потрібні ліки.
✅ Попередньо знайдіть людину чи людей, які зможуть подбати про дітей у випадку Вашої відсутності.
Якщо у вас чи ваших дітей все-таки є ознаки хвороби ( біль у грудній клітці, важкість дихання, задишка у стані спокою, ознаки дихальної недостатності, порушення свідомості, висока температура тощо), то дійте за таким алгоритмом:
1️⃣ Залишайтеся вдома.
2️⃣ Подзвоніть своєму сімейному лікарю.
3️⃣ Опишіть свій стан. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані.
4️⃣ Виконуйте інструкції свого лікаря.
5️⃣ У невідкладних станах — температура вище 38°, яка не збивається, та ускладнене дихання — терміново викликайте “швидку” за номером 103.
У разі виникнення запитань — звертайтеся за телефонами:
Контакт-центр МОЗ України з питань COVID-19: 0 800 60 20 19
Гаряча лінія ЦГЗ: 0 800 505 855
Урядова гаряча лінія: 15-45